SUKNIA ŚLUBNA - TRADYCJA I ZNACZENIE

Publikacja: Joanna Opoka Kategoria: Ciekawostki Ślubne Data: Komentarzy: 0 Odsłon: 491

                                 

Już od najmłodszych lat wiele dziewczyn marzy o tej jedynej białej sukni, w której będą się czuć wyjątkowo. Czy wiesz, że suknia ślubna nie zawsze była biała?

                        

Biały kolor sukni ślubnej wydaje się być najbardziej symbolicznym kolorem czystości i niewinności. Pochodzi już z epoki wiktoriańskiej. Prawda jest jednak taka, że wtedy Panny Młode nosiły suknie w różnych kolorach. A więc po kolei :)

                    

W czasach starożytnych kolory sukien ślubnych miały być jasne i malownicze symbolizujące szczęście.

                 

Przechodząc do początków średniowiecza Para Młoda była symbolem jedności, połączenia rodzin, więc ich strój był bardzo skromny. W późniejszym czasie suknia ślubna stała się symbolem statusu społecznego. Panny Młode, które pochodziły z zamożnej rodziny miały bogato zdobione suknie, natomiast mniej zamożne, pochodzące z ubogich rodzin zakładały suknie, które znalazły w swojej garderobie, ale miały je od święta.

              

Dopiero w 1840 roku biała suknia weszła w modę. Jednak kolor biały nie był uważany za kolor czystości (symbolem tym był kolor niebieski). Biała suknia była bardzo trudna w utrzymaniu pod kątem czystości, dlatego była zakładana tylko jeden raz. Na to mogły sobie pozwolić tylko bogate Panny.

Dopiero pod koniec wojny biała suknia stała się najbardziej popularna. Nigdy jednak nie była symbolem czystości, a raczej bogactwa.

                  

Przejdźmy teraz do czasów współczesnych. W latach pięćdziesiątych tradycyjna biała suknia ślubna straciła na popularności i do łask wróciła dopiero w 1956 roku.

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte przyniosły pewną ewolucję stylu sukni ślubnej, jednak biały kolor nadal pozostał dominującym. W latach dziewięćdziesiątych najpopularniejsze były proste i klasyczne suknie ślubne.

                       

Obserwując trendy na 2019 rok można dostrzec, ze projektanci postawili na suknie ślubne zwiewne, romantyczne i bardzo kobiece. Jeśli chodzi o kolor to pięknie prezentują się suknie w pastelowych odcieniach: od ecrue do brzoskwini, delikatny błękit oraz cytrynę.

Komentarze

Zostaw swój komentarz