NAJPOPULARNIEJSZE PRZESĄDY ŚLUBNE

Publikacja: Joanna Opoka Kategoria: Ciekawostki Ślubne Data: Komentarzy: 0 Odsłon: 589

                                 

Wiele osób podchodzi do nich z przymrużeniem oka, często uważając jednak, że szczęściu należy pomagać. Inni uważają to za kompletne bzdury. O czym mowa? Oczywiście o przesądach ślubnych.

           

To jak podchodzimy do przesądów ślubnych i czy w nie wierzymy zależy od nas samych. Niezależnie od wszystkiego nie zaszkodzi znać tych najpopularniejszych :)

         

Miesiąc z literą „r”

Przesąd mówi o tym, że najlepszym miesiącem na powiedzenie sobie sakramentalnego „tak” jest miesiąc, który w swojej nazwie zawiera magiczną literę „r”. Ma to przynieść szczęście i zapewnić trwałość małżeństwa.

          

Co Panna Młoda powinna mieć przy sobie w dniu ślubu?

Według zwyczaju powinno to być coś nowego – gwarantuje dostatek, starego – zapewnia wsparcie i pomoc najbliższych w trudnych chwilach, pożyczonego – symbolizuje przychylność i sympatię teściów oraz niebieskiego – zapewnia wierność męża.

     

                                 

Suknia ślubna

Przesądów dotyczących sukni ślubnej jest wiele. Najpopularniejszy to ten, że Pan Młody nie powinien towarzyszyć ukochanej przy wyborze sukni ślubnej ani oglądać jej w sukni aż do dnia ślubu. Może to wróżyć niezgodę w małżeństwie, a nawet rozpad związku. Drugi mówi o tym, że przyszła Panna Młoda nie powinna przymierzać sukni ślubnej bez powodu oraz przeglądać się w lustrze w pełnym stroju. Przynosi to pecha i przyciąga nieszczęście.

           

                                 

Buty Panny Młodej

Według przesądu w dzień przed ślubem buty Panny Młodej powinny być zostawione na parapecie przy oknie, aby weszło do nich szczęście. Ma to również zapewnić ładną pogodę w dniu wesela. 

           

                                 

Perły

Perły są niezwykle eleganckie i wytworne, ale symbolizują łzy i nieszczęście, dlatego odradza się zakładanie prawdziwych pereł Pannom Młodym, a nawet zabrania się przyozdabiania sukni, butów czy bukietu.

             

                                 

Obsypywanie Pary Młodej

Zaraz po zakończeniu ceremonii zaślubin Para Młoda jest często obsypywana przez Gości Weselnych ryżem – ma to zapewnić płodność i dostatek oraz drobnymi pieniążkami – według tradycji ta osoba z pary, która zbierze więcej pieniędzy będzie zarządzała domowymi finansami.

                      

           

                                 

Stłuczone kieliszki

Młoda Para po wypiciu szampana wyrzuca za siebie kieliszki, które powinny się rozbić w drobny mak. Rozbite szkło podczas przyjęcia weselnego zwiastuje szczęście i dobrobyt. W przeciwnym wypadku wróży to pecha we wspólnym życiu.

                         

           

                                 

Ślubnych przesądów jest naprawdę sporo. Wielu ludzi deklaruje się, że nie wierzy w te wszystkie zabobony, ale i tak najpopularniejszym miesiącem weselnym jest czeRwiec i sieRpień. Ciekawe dlaczego? :) Czyżby nikt nie chciał kusić losu? :)

                       

Komentarze

Zostaw swój komentarz